20 kwietnia, 2024

Pomalujdom.pl

Informacje o budownictwie, architekturze i ogrodzie

Progi zwalniające i lampy ostrzegawcze

Progi zwalniające i lampy ostrzegawcze- kiedy pojawiają się na drodze?

Nasze drogi mają przede wszystkim zapewnić nam wysokie bezpieczeństwo, oczywiście oprócz płynności ruchu. Nie da się więc ukryć, że kierowcy prowadząc swoje pojazdy, bardzo często napotykają różnorodne, dodatkowe komponenty. Niektóre z nich mogą wywołać ogromną frustrację, a jeszcze inne skłonią kierowców do ściągnięcia nogi z gazu. Śmiało można więc powiedzieć, że elementy umieszczane na drodze mają określone przeznaczenie i mają efektywnie spełniać rolę. Najczęściej prowadzący pojazdy mogą spotkać się z progami zwalniającymi, a także z lampami ostrzegawczymi. Kiedy więc one pojawiają się na drodze?

Progi zwalniające, zmuszą do zdjęcia nogi z gazu

Na drogach wewnętrznych bardzo często pojawiają się progi zwalniające. Śmiało można powiedzieć, że kierowcy najchętniej by ich unikali. Progi te to plastikowe lub betonowe konstrukcje, które przybierają formę wybrzuszenia na drodze. Są one na tyle wysokie, że szybki przejazd przez nie mógłby doprowadzić do poważnego uszkodzenia zawieszenia lub awarii sprężyn w amortyzatorach. Cel zastosowania progów zwalniających jest oczywisty. Mają one wymusić na kierowcach zdjęcie nogi z gazu. Wspomniane zostało, że progi te najczęściej pojawiają się na drogach wewnętrznych i na osiedlach mieszkaniowych. Znajdują one zastosowanie wszędzie tam, gdzie istnieje ograniczenie prędkości, do którego kierowcy nie zawsze skłonni byli się stosować. Powolny przejazd przez takie progi, będzie w pełni bezpieczny dla pojazdu. Tak więc, kierowcy chcąc chronić zawieszenie, muszą dostosować się do ograniczeń.

Lampy ostrzegawcze drogowe i ich wykorzystanie

Lampy ostrzegawcze drogowe to kolejny, możliwe element, z którym kierowcy mogli spotkać się na drodze. Lampy te tak naprawdę wykorzystuje się w wielu sytuacjach, a wszystko zależy przede wszystkim od ich charakteru. Mogą być one wykorzystywane w celach ostrzegawczych- zwykle migające lampy stosuje się celem zaakcentowania zmiany w organizacji ruchu. Służby drogowe bardzo często wykorzystują pojedyncze egzemplarze w momencie, kiedy oznaczają miejsce wypadku. Jednak takie lampy często stosowane są również przed przejściami dla pieszych, gdzie dają kierowcom sygnał odnośnie tego, że muszą oni zwolnić i zachować odpowiednią czujność. Warto zaznaczyć, że lampy te często oznaczają również występowanie robót drogowych. Podsumowując, wykorzystuje się je we wszystkich tych sytuacjach, w których na drodze “coś” się dzieje lub “coś” miało już miejsce. Migające sygnały, które one emitują, mają za zadanie skupić uwagę kierowców.