14 lipca, 2024

Pomalujdom.pl

Informacje o budownictwie, architekturze i ogrodzie

łóżko

Jak dobrać idealny rozmiar pościeli i prześcieradła?

Wybór pościeli i prześcieradła do naszego łózka może okazać się prawdziwym wyzwaniem. W sklepach przecież można znaleźć tak ogromną różnorodność, że podjęcie odpowiedniej decyzji może być zadaniem prawdziwie karkołomnym. Zwykle zwracamy uwagę przede wszystkim na design, a także na materiał, z którego dana pościel została wykonana. Jednak nie zapominajmy o tym, że dopasowanie pościeli do aranżacji to jedno, zaś dopasowanie jej do łóżka to drugie. Pościel nie może być bowiem ani za mała, ani także zbyt duża. Wobec tego w jaki sposób można idealnie dobrać jej rozmiar?

Pościel do łóżek o wymiarach standardowych

W gruncie rzeczy można powiedzieć, że dopasowanie pod względem rozmiaru nie powinno stanowić ogromnego wyzwania. Większość łóżek, zarówno tych pojedynczych jak i podwójnych ma bowiem całkowicie standardowe wymiary. Wobec tego warto je na samym wstępie poznać, na następnie dobrać do nich pościele i prześcieradła bawełniane. Każdy sklep z tekstyliami do sypialni posiada bowiem pościele, których wymiary są zgodne z tymi, które maja standardowe łózka. Jeśli więc takie klasyczne meble wypoczynkowe posiadamy w naszej sypialni, to z czystym sumieniem możemy skupić większą uwagę na wyborze odpowiedniego designu czy materiału na pościel.

Jak dobrać idealną pościel do łóżek o wymiarach niestandardowych wymiarach?

Bardzo często zdarza się, że w naszych sypialniach pojawiają się łózka o niestandardowych wymiarach. W takich wypadkach wybór odpowiedniej pościeli może być niezwykle problematyczny. Bardzo rzadko zdarza się bowiem, że sklepy z tekstyliami do sypialni zaoferują nam właśnie tego typu pościele. Nie pozostaje nam wiec nic innego jak zmierzenie łóżka i zastosowanie się do kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim pościel 160×200 sprawdzi się w przypadku łóżek, które są o około 5-8 centymetrów mniejsze. Z kolei nie sprawdzą się one już w przypadku łóżek, które są o wiele większe. Zgodnie z tym możemy powiedzieć, że dobierając pościel do łóżek niestandardowych, musimy zadbać o to, by była ona o te 5-8 centymetrów większa od wymiarów mebla. Nie możemy jednak wybrać pościeli, która będzie o te centymetry mniejsza. Przede wszystkim zostawiając sobie zapas, gwarantujemy sobie także estetyczny wygląd. Taka sama zasada tyczy się wyboru odpowiedniego prześcieradła. Większe modele będą się jednocześnie o wiele lepiej prezentować, a także o wiele lepiej pokryją powierzchnię materaca, niż modele zbyt małe. Warto więc pamiętać o tej złotej zasadzie, jeśli posiadamy łóżko o niestandardowych wymiarach.